• 26 maja 2022

Zabieg metodą topoguided - ceny w Warszawie

Stożek rogówki to postępującą choroba, która zwykle dotyka obu oczu. Schorzenie to może rozwijać się przez wiele lat i w początkowym stadium choroby objawy są na tyle łagodny, że często są one bagatelizowane przez pacjentów. Nie są znane do końca znane przyczyny powstawania tej choroby, jednak jednym z najważniejszych czynników determinujących rozwój stożka rogówki są predyspozycje genetyczne. Metoda topoguided jest jednym ze sposobów wykorzystywanym w leczeniu tej przypadłości. 
 

Metoda topoguided- co to jest i na czym to polega? 

Metoda ta jest powszechnie wykorzystywana w leczeniu stożka rogówki. Polega ona na modelowaniu rogówki w oparciu o jej obraz topograficzny za pomocą lasera. Nadanie rogówce optymalnego kształtu pozwala poprawić widzenia pacjenta oraz zmniejsza nieregularny astygmatyzm. O kwalifikacji do operacji decyduje lekarz. 
 
Ponadto może się okazać, że dla zwiększenia trwałości efektu konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu Cross Linking polegającego na wzmocnienia rogówki poprzez nasączenie ją witaminą B i naświetlaniu jej promieniowaniem ultrafioletowym. Wówczas wyregulowana rogówka staje się sztywniejsza i bardziej odporna na odkształcenia. Zabieg ten pozwala zredukować ryzyko ostrego nawrotu choroby. 
 

Zabieg metodą topoguided - dla kogo? 

Zabieg metodą topoguided stosowany jest głównie u pacjentów ze średniozaawansowanym stadium stożka rogówki. Jest to operacja nieco bardziej inwazyjna niż ma to miejsce w przypadku zabiegów Cross Linking, jednak może okazać się niezbędna dla przywrócenia prawidłowego widzenia u pacjenta. Podobnie jak w przypadku innych chorób oczu - kluczowym warunkiem dla podjęcia skutecznego leczenia jest wczesne rozpoznanie choroby. Stożek rogówki może zacząć się rozwijać nawet u kilkuletnich dzieci, dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka zdrowia narządu wzroku w każdym wieku. Ostrożność powinniśmy zachować zwłaszcza w przypadku, gdy choroba ta występowała już w naszej rodzinie wcześniej. Metoda topoguided może nas uratować przed koniecznością wykonania zabiegu przeszczepu rogówki, który traktowany jest jako ostateczność.
 

Zabiegu metodą topoguided - jakie są ceny w Warszawie? 

Ceny zabiegu Topoguided w Warszawie kształtują się w okolicach 3500 zł. Jeśli jednak wspólnie z lekarzem podjęlibyśmy decyzje o wykonaniu także towarzyszącego zabiegu Cross Linking z abrazją, wówczas kwota ta wynosi około 5500 złotych. Niezależnie od metody, na którą się zdecydujemy, konieczny będzie również pakiet badań kwalifikujących. Zwykle obejmuje on biometrię optyczną, badania OCT plamek i tarcz nll, gęstości komórek śródbłonka oraz ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wykonywana jest wówczas także topografia rogówki oraz badane jest widzenie obuoczne. Całość zakończona jest wywiadem medycznym i poradą lekarską mającą na celu dobór odpowiedniej techniki leczenia. Cena takiego pakietu to koszt około 350 złotych. Jeśli zostaniemy zakwalifikowani do zabiegu, operacja może odbyć się już następnego dnia. 
 
 
 
 

 

Share :

Może Cię zainteresować